A vizeletcsepegés egy kellemetlen sokakat érintő jelenség. A háttérben legtöbbször a vizeletinkontinencia egyik leggyakoribb fajtája áll, a stresszinkontinencia. Ez azt jelenti, hogy valamilyen fizikai változás hatására megnő a hasűri nyomás pl. tüsszentés, köhögés, és a meggyengült húgyúti záróizmok nem tudják jól ellátni a feladatukat, és néhány csepp vizelet elszökik.
Ez a látszólag kis probléma nagyon sok embert érint, főleg nőket. A statisztikai hivatal szerint ma Magyarországon 700.000 nő él a vizelet inkontinencia valamelyik fajtájával.
Vizeletcsepegés a szülés utáni időszakban
Gyakori az előfordulás a szülés utáni életszakaszban, amikor is a a terhesség 9 hónapja alatt extra nagy terhelést kapnak a medencefenéki izmok, a gátizomzat. Hüvelyi szülésnél, amikor a hüvely, ami többek között egy tartó funkciót is ellát, 10-12 szeresére tágul. Természetes, hogy a hüvely izomzatának, a kismedencei izmoknak időre és segítségre van szüksége ahhoz, hogy visszanyerje feszességét és úgy tudjon működni, mint azelőtt.
Vizeletcsepegés a menopauza időszakában
A másik nagy érintett korcsoport a menopauzán átesett nők, ugyanis ebben az életszakaszban a hormonális változások következtében az izomzat veszít tónusosságából és ez alól a hüvely és a többi kismedencei izom sem kivétel. Ennek a meggyengülésnek a következménye az akaratlan vizeletcsepegés.
Vannak figyelmeztető jelek már fiatalabb korban is! Például amikor sportolás közben, (itt elsősorban a nagy erőbehatású sportokra kell gondolni, pl. futás súlyemelés, step-aerobic) bizony elcseppen egy-két csepp. Nem kell megijedni és főleg a sportolást nem kell abbahagyni, csupán annyi a teendőnk, hogy a medencefenéki izmainkat, (annak ellenére, hogy nincsenek szem előtt) edzeni kell!
Ha tudatosak vagyunk és kitartóak akkor nagyon sok kellemetlenségtől tudjuk magunkat megkímélni és nagyon sok örömet tudunk szerezni magunknak és partnerünknek, mert a gátizomzat erősítésével hüvelyi szorításunk is erősebb lesz, ami a szexuális életünket is színesebbé, izgalmasabbá teheti.