D-vitamin, izmaink rejtett szövetségese

A D-vitamin nem csupán egy egyszerű vitamin, hanem egy zsírban oldódó prohormon, amely kulcsszerepet játszik a csontok egészségében, az immunrendszer működésében és – amiről kevesebb szó esik – az izomműködésben. A szervezetünk két fő forrásból jut D-vitaminhoz: a bőrben termelődik napsugárzás hatására, valamint táplálékból és étrend-kiegészítőkből pótolhatjuk. 

A D-vitamin kisokos

Fogadjunk, hogy te sem tudod, pontosan mi az a D-vitamin és miért van rá szükséged, miközben rengeteget hallottál már arról, hogy a D-vitamin-hiány népbetegség. Tény, hogy a magyar lakosság esetében a D-vitamin-hiány – különösen a téli hónapok végére, a tavaszi hónapok kezdetén – általánosnak tekinthető. Ahogy az is, hogy az prohormonról rendelkezésre álló tudásunk meglehetősen gyér. De most változtatunk ezen!

A D-vitamin előanyaga, a 7-dehidrokoleszterin, a bőrben található. Amikor napfény – pontosabban az UV-B sugárzás – éri, átalakul D3-vitaminná, vagyis kolekalciferollá. Innen a májba kerül, ahol 25-hidroxi-D-vitaminná, az egyszerűség kedvéért kalcidiollá, alakul, majd a vesében aktív D-vitaminná, vagyis kalcitriollá konvertálódik. Ez az aktív forma képes szabályozni a testedben a kalcium és a foszfor anyagcseréjét, valamint hatással van az izomsejtek működésére is.

A D-vitamin és az izomműködés kapcsolata

A D-vitamin közvetlenül hat az izomrostokra és befolyásolja a csontok ellenállóképességét, így hozzájárul ahhoz, hogy az erőteljes és dinamikus mozgások se okozzanak gondot. Ennek kisgyermek- és időskorban van igazán jelentősége, hiszen a megfelelő D-vitamin-szint csökkentheti az elesések kockázatát, mivel a D-vitamin segíti az izomműködést és a mozgás-, illetve izomkoordinációt. 

Ez a hatás a medencefenéki izmok esetében is érvényesül, különösen, ha a gátizom és környéke már amúgy is meggyengült. Ebben az esetben a D-vitamin-hiány izomgyengeséggel, fáradékonysággal, lassabb regenerációval és fokozott sérülésveszéllyel jár, emellett kedvezőtlenül befolyásolja a vizelet- és széklettartási képességet. 

Mennyi D-vitaminra van szükségünk?

A D-vitamin-szükséglet egyénenként eltérő, a pontos napi optimális mennyiség meghatározásában pedig egy egyszerű, vérvétellel járó D-vitamin-szint mérés lehet segítségedre. A hivatalos magyar ajánlás a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság szerint felnőttek esetében napi 1500-2000 nemzetközi egység D-vitamin, mely akut betegség kialakulása esetén időszakosan és kúraszerűen akár ennek többszörösére is emelhető.

Néhány hasznos tipp, hogy a D-vitamin-szinted mindig megfelelő legyen:

  • Használd ki a napsütést – évszaktól függetlenül!

    Tévhit, hogy a napsütés természetes D-vitamin-termelést elősegítő hatása kizárólag a meleg nyári hónapokban érvényesül. Ha süt a Nap, hiába a hideg, a test dolgozik. Épp ezért törekedj arra, hogy legalább napi 15-30 percen át részed legyen napozásban. Ehhez nem kell feltétlenül fürdőruhára vetkőznöd, bőven elég, ha az arcodat és a karjaidat éri napfény.
  • Táplálkozz okosan!

    A legtöbb ember azt fogyasztja, amit igazán szeret, ez pedig jellemzően szénhidrátokban gazdag, gabona- és cukorfókuszú étkezést jelent. Az olyan élelmiszerek azonban, mint a zsíros halak (pl. lazac, makréla), a tojás, a máj elősegítik a D-vitamin-szint optimalizációját.
  • Nézd meg jól, milyen táplálék-kiegészítőt alkalmazol!

A táplálékkiegészítő becsapós jószág, hiszen többnyire alaposan tanulmányozni kell a dobozt, hogy kiderüljön, pontosan miből és mennyit kell alkalmaznod ahhoz, hogy egészségesebb legyél. A GAL K-komplex + D3 Forte ezzel szemben egyértelmű adagolási útmutatóval és könnyen adagolható, folyásmentes kialakítással érkezik. Így biztos lehetsz abban, hogy az orvosi utasításnak megfelelően, pontosan alkalmazod a kiváló minőségű D3-cseppeket.

Ne feledd…

A D-vitamin nem csupán a csontok, hanem az izmok működéséhez is elengedhetetlen. A megfelelő szint fenntartása segíthet az izomerő, a mozgáskoordináció és a medencefenéki izmok egészségének megőrzésében is. Különösen fontos odafigyelni a D-vitamin-szint fenntartására 35 éves kor felett, amikor az izmok rugalmassága és regenerációja a kollagénszint csökkenésének következtében egyre lassul, hiszen a szabad mozgás örömének megőrzése minden életkorban elsődleges.

Az Intimegészség.hu segít, hogy tüneteid kezeléséhez megfelelő otthoni segédeszközt, kiváló szakorvosokat és értő-támogató közösséget találj, mely ledönti a tabukat.

Akár férfiként kell szembenézned vizelettartási nehézségekkel vagy székletinkontinenciával, akár nőként kell visszavenned a kontrollt tested felett, mi melletted állunk.

Segítünk, hogy újra teljes, boldog és szabad életet élhess. 

Furcsa érzések, gyakori vizelési inger és húgyúti fertőzések? Az inkontinencia jelei lehetnek.

Furcsa érzések odalent, gyakori vizelési inger és húgyúti fertőzések? Az inkontinencia első jelei lehetnek!

A medencefenék problémáinak kialakulásához jellemzően nem néhány hétre, hanem akár évre vagy évtizedre van szükség. A megmagyarázhatatlan eredetű derék- vagy medenceövi...
Babatervezés lépésről lépésre – Útmutató a tudatos gyermekvállaláshoz

Babatervezés lépésről lépésre – Útmutató a tudatos gyermekvállaláshoz

A gyermekvállalás egy csodálatos, ugyanakkor félelmetes és rengeteg kérdést felvető életszakasz kezdete. Akár az első babádat tervezed, akár már van gyermeked, mindig...

7 dolog, amit tudnod kell az inkontinenciáról

Gyakran előfordul, hogy levelet kapunk olyan kétségbeesett nőktől, akik a testükben zajló változásokkal szembesülve nem tudják, hova fordulhatnának segítségért. Ők...
Felépülés szülés után

Így változik a test szülés után: Mi számít normálisnak és mi nem?

A várandósság során mindenki a szülésre készül, pedig az igazán lényeges kérdés az, hogyan változik a lélek és a test szülés után. Hiszen akár első babádat várod, akár...

Van egy zárt Facebook csoportunk...

Kedves Látogató!

Tudtad, hogy van egy Zárt Facebook csoportunk (Őszintén az inkontinenciáról és más medencefenék problémákról), ahol a tagok nyugodtan és kötetlenül kérdezhetnek gépek kezelésével, illetve egyéb más a témához kapcsolodó problémákról, gyógymódokról stb.?

Lépj be kötelezettség mentesen és mindenben segítünk!

Várunk szeretettel,

Dombai Krisztina

You have Successfully Subscribed!