A gyermekvállalás egy csodálatos, ugyanakkor félelmetes és rengeteg kérdést felvető életszakasz kezdete. Akár az első babádat tervezed, akár már van gyermeked, mindig új kihívásokkal találod szemben magad – ha akarod, ha nem. Hogyan készülj fel a várandósságra testileg és lelkileg? Milyen vizsgálatok szükségesek már jóval a „próbálkozás” előtt és mikor kell szakemberhez fordulni? Ebben a cikkben végigvesszük a tudatos babatervezés lépéseit, hogy tudd, mikor mit kell tenned.
1. Lépés: Testi és lelki felkészülés
A babaprojekt közös ügy, de nem közügy! Így ha a párodon kívül senkivel sem szeretnéd megosztani, mire készültök, nem is kell. (A toxikus nagyikat, bosszantó nagynéniket és az olyan barátnőket, akik mindenbe beleütik az orrukat, nyugodtan kiírhatod az életedből. És ha már úgyis belejöttél, zárd ki azokat is, akik úri passzióból szülési rémtörténetekkel szórakoztatnak, valahányszor találkoztok valahol.)
Persze ha olyan szerencsés vagy, hogy a környezetedben támogató és érzelmileg elérhető, tapasztalt nők, édesanyák is élnek, fordulj hozzájuk segítségért és tanácsért bátran.
Ami fontos: nem kell semmit elhinned és nem kell senkire hallgatnod, hiszen ahány várandósság, annyi élmény és tapasztalat. A legjobb, ha nyitottan és érdeklődve állsz a hallott történetekhez, de elsősorban az orvosod és a szíved utasításait követed.
Ha ez megvan, érdemes a babatervezést alapos orvosi kivizsgálással kezdeni, hiszen néhány egyszerű vizsgálat segíthet kiszűrni az esetleges akadályokat, ezzel pedig rengeteg időt, pénzt és főleg idegekedést spórolhatsz meg.

Az Intimegészség.hu tippjei:
- Menj el egy alapos nőgyógyászati szűrésre!
A szokásos éves méhnyakrákszűrés mellett kérj tanácsokat és hasznos tippeket is. Ha lehet, oszd meg elképzeléseidet a várandósgondozásról és a szülésről a szakemberrel, akiben bízol, ő pedig ideális esetben segít majd neked keretbe rendezni mindazt, amit elmondtál. - Ne spórolj az ultrahangos ellenőrzéseken!
Egy pár perces, egyszerű vizsgálat feltárja a petefészek és méh aktuális állapotát, így nemcsak azzal leszel tisztában, hogy áll a ciklusod, hanem azzal is, van-e bármilyen eltérés odabent. - Kérj teljes vérképet és végeztess el néhány vérvizsgálatot!
Egy teljes vérkép rengeteg információt tár fel az életmódoddal, szervezeted általános állapotával és az esetleges hiányállapotokkal kapcsolatban. Fontos lehet a pajzsmirigy funkciók, a cukorterhelés és az esetleges inzulinrezisztencia ellenőrzése is, mert ezek hatással lehetnek a fogantatásra, illetve a megfogant terhesség megtartásának képességére. - Szedj vitaminokat, étkezz egészségesen és pihenj eleget!
Az alvás és az egészséges, változatos étrend, valamint a mozgás a kulcs mindenhez. Persze némi folsav, D-vitamin és vas sem árthat, hiszen ezek pótlása segíthet felkészíteni a szervezetedet a várandósságra.
Bár a leendő édesapákat rendszerint ritkábban vizsgálják nagyító alatt, mint az anyákat, valójában az apák életmódjának megváltoztatása és egészségének ellenőrzése is kulcsfontosságú a babatervezés során. Ne feledjétek, a férfiak termékenysége éppúgy kulcsszerepet játszik a sikeres fogantatásban, épp ezért – különösen, ha már nem a húszas vagy kora harmincas éveiteket tapossátok – a leendő kispapának is célszerű részt vennie néhány vizsgálaton.
Amit nem érdemes kihagyni:
- andrológiai vizsgálat, melynek során az önkéntes mintaadást követően spermiogram segítségével vizsgálják a spermiumok minőségét, mozgékonyságát és számát.
- hormonvizsgálatok, mert a tesztoszteron- és az FSH-szint ellenőrzése hasznos információval szolgálhat a termékenységről.
- urológiai szűrés, hiszen nem ritka, hogy olyan, a babatervezésig rejtve maradt fizikai eltérések állnak fenn, melyek akadályozhatják a fogantatást.
Tartsátok szem előtt azt is, hogy a gyermek nemcsak a testből, hanem a szívből is születik! Fordítsatok kiemelt figyelmet a lelki felkészülésre, beszélgessetek ismerősökkel és főleg egymással, amennyit csak lehet!
Pro tipp: Ha már van gyermeked, vagy korábban volt abortuszod, vetélésed, esetleg más trauma ért, kérd szakember segítségét akkor is, ha érzeted szerint nincs elakadásod. Az elfojtott érzelmek és tudat alatt megélt szorongások ugyanis nemcsak a közérzetedre, hanem a gyermekvállalás sikerére is hatással lehetnek.
2. Lépés: A termékenység támogatása
Nehéz elfogadni, de sajnos nem mindenki esik teherbe azonnal – és ez teljesen normális! Ha te egyike vagy azoknak, akik sok mindent szeretnek, de várni például nem, sokat segíthet, ha követed a ciklusodat. Ehhez kiváló menstruáció követő appok állnak rendelkezésre, de a hormonmentes fogamzásgátlási módszerek elsajátításával a nyák állapotából azt is kikövetkeztethető, éppen mikor vagy termékeny.
A cikluskövetés mellett fordítsd kiemelt figyelmet a medencefenék egészségére is, hiszen a medenceövi régió vér- és oxigén ellátottságának javítása fokozza a régió érzékenységét, hozzájárulhat a teherbeeséshez, várandósság esetén pedig segíti a biztonságos mindennapokat.
Pro tipp: Ne becsüld le a psziché erejét! Ha túl stresszesek a mindennapok, ha nem pihensz eleget vagy nem tudod elengedni a szorongásaidat, saját magad ellensége vagy. Fordulj szakemberhez és kérj segítséget, ha úgy érzed, maguk alá temetnek a gondolataid.
3. Lépés: Ha nem jön a baba
Átlagosnak tekinthető, ha a próbálkozás első hat hónapjában nem esel teherbe, sőt, akár egy teljes éven át nincs miért aggódni. Abban az esetben azonban, ha már elmúltatok 35 évesek, vagy rossz érzésed van, esetleg a szorongás egyre inkább eluralkodik rajtad, célszerű szakorvoshoz fordulni. (Pláne akkor, ha korábban még nem tettétek.)
A meddőségi kivizsgálás során szükségetek le egy nőgyógyászra, aki segít megvizsgálni a szerveket és monitorozni a ciklusodat, valamint egy andrológusra és egy urológusra, akik a párodnál végzik el ugyanezeket a feladatokat. Mindkettőtöknek célszerű felkeresnie egy endokrinológust is, hiszen ő az, aki az autoimmun eredetű, valamint az anyagcsere zavar eredetű hormonproblémák feltárásában segítségetekre lehet.
Pro tipp: Ha minden rendben és a vizsgálatok során nem találtak számottevő eltérést, érdemes megfontolni, hogy az ovulációs tesztek, a meditáció és a teljes nehéztüzérség bevetése mellett próbát tesztek a fertilitási diétával is. Ez az átfogó, nem ritkán teljes szemlélet- és életmódváltással járó étkezési mód ugyanis sok esetben rendkívüli potenciált hordoz magában.
Ne feledd…
A gyermekvállalásnak ezer útja van és hiába szeretnél mielőbb célt érni, van, hogy az élet vargabetűkre vagy megállásra késztet. Ha nehézségekbe ütközöl, ne szégyellj segítséget kérni – akár orvosi, akár lelki támogatásra van szükséged. Adj időt magadnak, bízz a testedben, és emlékezz: nem vagy egyedül!