Az inkontinenciának számos fajtája létezik, melyek közül a leggyakoribb a stressz inkontinencia. A tévhitekkel ellentétben azonban ez a kórkép azonban nem feszültséggel járó helyzetekben, hanem a hasi-medenceövi régióra nehezedő extra nyomás kialakulásakor jár tünetekkel. Vagyis ha te is azt tapasztalod, hogy gyermeked felemelésekor, a bevásárlás hazacipelésekor, vagy futás, ugrálás hatására sürgős vizelési inger lép fel, vagy a vizelet elcseppen, illetve elfolyik, jó eséllyel érintett vagy.
A stressz inkontinencia kialakulásának okai
A stressz inkontinencia rendkívül gyakori jelenség. Különösen a túlsúllyal élő, ülőmunkát végző, cukorbeteg vagy prediabéteszes, illetve már szült nők körében. Előfordulása gyakori a rendkívül intenzíven, aktívan sportolóknál, illetve a nehéz fizikai munkát végző nők esetében is. Ennek oka, hogy a stressz inkontinencia a medencefenék gyengülési folyamatában egy korai stációnak tekinthető, amikor a test a normál terheléssel szemben ellenálló és csak az extrém, illetve hirtelen terhelés hatására cseppen, vagy folyik el a vizelet.
Az állapot kialakulásának hátterében tehát a medencefenék általános gyengesége, a szülés után fellépő medencefenék-gyengülés, a tartószalagok nyúlása, illetve kezdődő süllyedéses panaszok, valamint kezeletlen endokrin és anyagcsere-megbetegedések is állhatnak.
A stressz inkontinencia tünetei
A stressz inkontinencia tünetei akkor jelentkeznek, ha a medencefenéki izomcsoportot és a medenceövi régiót hirtelen, váratlan és/vagy nagy mértékű nyomás éri. Vagyis ha az egyén tüsszent, köhög, súlyos felső légúti panaszok alakulnak ki nála, nagy súlyt kell emelni, pakolni vagy cipekedni kell, a meggyengült izomzat a terhelés hatására „ereszt” és a vizelet elcseppen, rosszabb esetben elfolyik.
Előfordul, hogy ezek a tünetek gyakori felfázásos panaszokkal, fájdalmas együttlétekkel, vagy éppen érzékelésvesztéssel járnak. Ez pedig kihat az egyén magabiztosságára, énképére, társas- és párkapcsolataira egyaránt.
A stressz inkontinencia kezelése
A kórállapot ijesztő lehet, az esetek többségében azonban orvosi értelemben még nem számít a medencefenék-gyengeség súlyos állapotának. Vagyis szakorvosi diagnózis felállítását követően a kórisme hatékonyan kezelhető.
Ehhez először urogynekológus – vagyis szülészeti-nőgyógyászati ismeretekkel és urológiai tudással is felvértezett medencefenék-specialista szakorvos – vagy nőgyógyász felkeresése javasolt. Célszerű az orvos számára teljes képet felrajzolni, azaz részletesen megosztani vele a tapasztalatokat és tüneteket, a kellemetlen élményeket és minden olyan apró tényezőt, mely bár lényegtelennek tűnhet, mégis hatással lehet a medencefenék állapotára. Ezt követően a szakorvos fekvő és álló helyzetben is vizsgálatokat – manuális betapintásos vizsgálat, ultrahang és izomerő-mérés- végez, majd felállítja a diagnózist.
A kész diagnózisnak megfelelően a beteg számára mendencefenék-specialista gyógytornász vagy más intimtorna-kurzus felkeresése javasolt. A rendszerint non-invazív beavatkozások mellé a szakorvosok gyakran javasolnak saját izomerős vagy elektrostimulációs kezeléseket a napi torna részeként.
A stressz inkontinencia és az általános medencefenék-gyengeség kezelésében sokat segít a tudatos életmódváltás, valamint a speciális étrend-kiegészítők fogyasztása is. A hölgyek egyik kedvence például a magyar fejlesztésű, izomerőt növelő étrend-kiegészítő italpor, az INCOXIL. Ez az egyszerű adagolású, könnyen elkészíthető, ízletes ital, melyet az intenzív edzést követően célszerű fogyasztani, kollagénnel társítva rendkívül eredményes az izomállomány növelésének támogatásában.
Amíg a helyzet nem javul: inkontinencia bugyi
A vizeletvesztéssel és süllyedéssel járó egészségügyi állapotok érzelmileg is megterhelőek, hiszen az érintettek gyakran úgy érzik, testük a legnagyobb ellenségük. Ezáltal veszítenek magabiztosságukból, lazaságukból, nemritkán életterükből is.
Hogy mi az igazán hatékony megoldás? Szerintünk az SRC inkontinencia bugyi, mely folyamatosan dolgoztatja a medencefenéki izomzatot. Azaz nemcsak formál és egyben tart, hanem állandó edzést is biztosít.
Fontos tudnivalók az inkontinencia bugyiról:
- a speciális kialakítású, ausztrál fejlesztésű kompressziós alsónemű 100-nál is több mosást bír ki;
- a megkérdezett nők 90%-a kimondottan kényelmesnek találta az inkontinencia bugyi viselését;
- a kísérleti csoportban részt vett nők 70%-a egyértelmű javulásról számol be a vizeletvesztési panaszokat illetően;
- az inkontinencia bugyi viselése egyszerű, praktikus, nem látszik át, nem pálik ki tőle a bőr;
- kézzel és mosógépben egyaránt mosható.
Ajánljuk minden érintett hölgynek, hiszen a inkontinencia bugyi viselhető már a diagnózis felállítását megelőzően, az edzés és terápia alatt, valamint preventív okokból egyaránt. SRC kompressziós fehérnemű: egyszerűen jó!