Így változik a test szülés után: Mi számít normálisnak és mi nem?

Felépülés szülés után

A várandósság során mindenki a szülésre készül, pedig az igazán lényeges kérdés az, hogyan változik a lélek és a test szülés után. Hiszen akár első babádat várod, akár rutinos újrázóként vágsz bele a babázásba, a tested újra és újra kihívások elé állít téged. Az extrém terhelés, a megannyi változás és a szülés során felmerülő további aggodalmak után pedig általában a baba van fókuszban – pedig az anya testi-lelki egészségének helyreállítása is ugyanolyan fontos.

Tarts velünk és beszéljünk arról, mi történik benned a várandósság alatt és hogyan változik a test szülés után! 

A női test változásai a várandósság alatt


A várandósság kilenc hónapja csodálatos utazás. Ugyanakkor az egyik legjelentősebb fizikai és érzelmi terhelést jelentő kihívás, amit testednek valaha is teljesítenie kell. 

Tudtad? A méhed a normál méretének kb. ötszázszorosára tágul, hogy a kis pocaklakónak, a méhlepénynek és a magzatvíznek bőven legyen helye odabent. A hormonális változásokkal járó hangulatingadozások, a megváltozott stresszreakciók és a megannyi apróság, amely akár egyik napról a másikra is lecsaphat rád, további nehézséget jelenthet. Nincs ebben semmi szégyellnivaló vagy rendkívüli: a megváltozott méretű és formájú emlők, az elszíneződő mellbimbó, a hason, combon kialakuló striák vagy a különféle pigmentációk – például a has közepén megjelenő sötét vonal, a linea nigra – mind-mind normálisnak számítanak. (Igen, sajnos akkor is, ha nem éppen kellemesek.)

A harmadik trimeszterben fokozódik a relaxin termelése is, melynek hatására a test készülni kezd a szülésre: lazulnak a medenceszalagok, a csontok és az izmok. Vagyis a szervezet megkezdi a lassú hangolódást a baba érkezésére. Az utolsó hetekben a relaxin már hatásai már helyileg is megmutatkoznak: felpuhul és tágul, vagyis érik a méhszáj.

Mi számít normálisnak ebben az időszakban?

Ha hangulatingadozásaidnak vannak, olyan ételekre vágysz, amiket korábban utáltál ha megnő vagy éppen szinte megszűnik a szexuális étvágyad, az teljesen normális. Ahogy az is, ha bálnának érzed magad, ha nem érzed a tested határait vagy nem vagy kellően magabiztos. Mind így vagyunk vele – legfeljebb nem mindenki beszél róla.

Mi az, ami nem számít normálisnak?

Ha visszatérő falásrohamaid vannak, érdemes ránézni a vércukorra és akár napi mérésekkel biztosítani a megfelelő állapot fenntartását. Ha rendszeresen fáj a derekad, ha nem tudod tartani a vizeleted vagy a székletedet, esetleg furcsa érzeteid, indokolatlan aggodalmaid vannak: kérd nőgyógyászod, védőnőd tanácsait. Járj gyógytornára, kismamatornára, jógára a várandósság alatt, hiszen a testtudat növelése hatékonyan járul hozzá a komplikációmentes szüléshez.

Mi történik a testeddel szülés alatt?

A szülés intenzív és mindent elsöprő élmény. A méhnyak kitágul, a méh izmai keményen dolgoznak, az összehúzódások segítik a szülőcsatornába került baba születését. Vagyis a fizikai terhelés hatalmas – ráadásul sokszor a tervezettnél is jobban elhúzódik.

A legtöbben azonban elfelejtik, hogy vajúdás nem sprint, hanem maraton. Vagyis célszerű okosan kalkulálni a rendelkezésre álló érzelmi és fizikai erőforrásokkal egyaránt.

A szülés tényleges szakaszai a következők:

  • tágulási szakasz: a méhszáj teljesen kitágul, a test felkészül a baba kitolására.
  • kitolási szakasz: a baba végighalad a szülőcsatornán és világra jön.
  • lepényi szakasz: leválik és megszületik a méhlepény, valamint a magzatburok.
  • megfigyelési-utógondozási szakasz: sor kerül az esetleges szövődmények megfigyelésére.

Ahogy a videón látod is, a medencefenék izmai nemcsak hónapokon át tartották és hordozták a babát, hanem a szülés során is hatalmas megpróbáltatásnak vannak kitéve.  A folyamat során a tartószalagok túlfeszülhetnek és meggyengülhetnek, az izmok túlterhelődhetnek és sérülhetnek, süllyedéses vagy egyéb panaszok alakulhatnak ki. Ez pedig később olyan problémákhoz vezethet, mint az inkontinencia, az élvezetmentes szexuális élet – ún. hüvelyi érzéketlenség – vagy az ismeretlen eredetű derékövi és kismedencei fájdalom. 

Felépülés szülés után

A legtöbb frissiben szült anyuka mindent megtesz a babaért és elfelejti, hogy nemcsak baba, hanem anya és család is született. Épp ezért nagyon fontos, hogy adj időt önmagadnak a pihenésre és a testednek a regenerációra. A gyermekágy ugyanis a felépülésre, nem pedig a lakás kicsinosítására, meg a tüchtig feleség szerepre való.

Egyél, igyál, aludj eleget és segíts testednek az anyatejképzésben, valamint a helyreállításban. Számíthatsz ezernyi érzelemre, hőhullámokra, változó intenzitású gyermekágyi vérzésre, gátövi fájdalomra, nehezített székelésre, felpuhuló, de akár repedt-vérző mellbimbókra is.

Fontos! A hathetes nőgyógyászati kontroll során ragaszkodj fekvő és álló helyzeti vizsgálathoz, illetve emlővizsgálathoz is. (Utóbbit végezheti a védőnő is.) Ha bármilyen kellemetlen érzetet vagy tünetet – fájdalom, gyengülés, vizelettartási nehézség, székrekedés, aranyér stb.- tapasztalsz, mindenképp jelezz nőgyógyászodnak és ne fogadd el az „Ez már csak ilyen!” – jellegű szakorvosi „véleményt”. Ha úgy érzed, nem kaptál kielégítő választ kérdéseidre vagy nem vettek komolyan, ha maradt benned bizonytalanság vagy gyanú, kérd urogynekológus tanácsait is. Hiszen minél előbb kérsz segítséget, annál valószínűbb, hogy a probléma könnye(bbe)n megoldható.

Gyanús jelek és tünetek szülés után

A szülés utáni felépülési folyamat sok váratlan kihívással járhat – különösen, ha a medencefenékről van szó. Bár bizonyos kellemetlenségek ténylegesen a post partum időszak szükségszerű velejárói, ezáltal normálisnak tekinthetők, fontos, hogy felismerd azokat a jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy a hat hetes kontroll után is szükséged lesz segítségre.

Íme néhány probléma, amely a szülés utáni közép- és hosszú távú időszakban jelentkezhet:

  • A medencefenék gyengesége: A szülés egyik leggyakoribb következménye a medencefenék izmainak meggyengülése. Ha az alábbiak bármelyikét észleled, akkor érdemes felkeresni egy urogynekológust, hiszen akár medencefenék-problémákkal küzdhetsz.
    • Inkontinencia: vizeletürítés köhögés, tüsszentés vagy nevetés közben. Az is lehet, hogy a tünetek emelés hatására, vagy észrevétlenül jelentkeznek. (Utóbbi esetben a vizelet egyszerűen elfolyik.)
    • Szél- és széklettartási nehézség: ilyen esetekben nem tudod visszatartani a szellentést, ritkább és súlyosabb esetben a székletet.
    • Kismedencei nyomás vagy nehézérzés: Ha úgy érzed, valami „kiesik” a hüvelyedből vagy valami „beragadt”, ne várj a csodára. Fordulj mielőbb orvoshoz, hiszen ez, kismedencei süllyedésre, más néven prolapsusra utalhat.
    • Fájdalmas közösülés: a szex közbeni kellemetlen érzés vagy fájdalom annak a jele lehet, hogy a medencefenék még mindig lábadozik, esetleg sérült.
    • Medenceövi túlfeszülés: a szülés traumatikus élmény a léleknek és a testnek egyaránt. Egyes esetekben a medenceövi túlfeszülés okozza a kellemetlen tüneteket, mely esetben az izmok lazítására van szükség.
  • Kismedencei szervi süllyedés: Ez az állapot egyáltalán nem szükségszerű, és szerencsére a nőknek csak kisebb részét érinti. Tapasztalható ugyanakkor, hogy a szakorvosok nem minden esetben kezelik kellő komolysággal. Ez azért probléma, mert az idő előrehaladtával kezelés nélkül a probléma folyamatosan súlyosbodik. Jellemzően akkor következik be, ha a kismedencei szerveket (például a húgyhólyagot, a méhet vagy a végbelet) tartó izmok és szalagok meggyengülnek, és emiatt azok lejjebb süllyednek a medenceüregben. A tünetek közé tartozhat a kismedencei nyomás, hátfájás és hüvelyi kidudorodás is.
  • Tartós hát- vagy csípőfájdalom: A szülés után a terhesség és a vajúdás által a hátra és a medencére gyakorolt terhelés hosszú távú kellemetlenségekhez vezethet. Ha a szülés után 5-7 héttel még mindig fájdalmat érzel ezeken a területeken, az elhúzódó mozgásszervi problémák jele lehet és célszerű felkeresned egy gyógytornász rendelőjét.
  • Szétnyílt hasizom (Diastasis Recti): előfordul, hogy a hasizmok a terhesség során szétnyílnak, melynek következtében nemcsak a test esztétikája változik meg, hanem a hasi-medencefenéki régió stabilitása és terhelhetősége is. A szétnyílt hasizom helyreállítása épp ezért a közhiedelemmel ellentétben nem esztétikai, hanem egészségügyi kérdés. 

Mennyi idő után várható jabulás elektrostimulációs kezelés esetén?

Tippek és tapasztalatok, ha szülés után nincs minden rendben

Ha az említett problémák bármelyikét tapasztalod, fordulj mielőbb szakorvoshoz és válaszd a valódi megoldásokat a szorongás helyett! Tudd, hogy nem vagy egyedül, és rengeteg módja van a felépülésnek és a gyógyulásnak – fizikai és érzelmi értelemben egyaránt.

Elsőként csatlakozz az Őszintén az inkontinenciáról és a medencefenék problémákról díjmentes, zárt, diszkrét és tabumentes csoporthoz, ahol sorstársakkal, szakorvosokkal, gyógytornászoktól kérhetsz tanácsot. Ezután olvass blogot, valamint keress fel egy szakorvost. Ha megvan a konkrét diagnózis, már könnyebb dolgod lesz. 

Amiben mi tudunk segíteni:

  • Webshopunkban számos elektrostimulációs készüléket találsz, melyek segítségével lazíthatod vagy erősítheted izmaidat akkor is, ha alacsony a testtudatod vagy a gyengeségen túl süllyedéses, illetve inkontinencia panaszaid is vannak.
  • Számos saját izomerős edzőszett közül választhatsz, melyek a rendszeres gyakorlás útján hozzásegítenek az erősebb, terhelhetőbb medencefenék eléréshez.
  • Speciális, medencefenék-erősítő fehérneműt választhatsz, így a medenceövi régió a nap minden percében edzésben van anélkül, hogy neked bármit is tenned kellene.
  • Süllyedéses panaszok esetén többféle méretben is kivitelben szerezhetsz be kiváló minőségű, testbarát terápiás pesszáriumokat is.

Emellett fontos, hogy adj magadnak időt a gyógyulásra. Nehéz elfogadni, hogy a léleknek idő kell, hogy utolérje a testet. Abba is nehéz beletörődni, hogy a test néha nem azt teszi, amit várunk tőle. Épp ezért, ha szükségét látod, ne csak védőnői-szakorvosi segítséget, hanem szakszerű lelki támogatást is vegyél igénybe. Így leszel újra erős és egészséges. Így teljesedsz ki anyaként igazán.

Furcsa érzések, gyakori vizelési inger és húgyúti fertőzések? Az inkontinencia jelei lehetnek.

Furcsa érzések odalent, gyakori vizelési inger és húgyúti fertőzések? Az inkontinencia első jelei lehetnek!

A medencefenék problémáinak kialakulásához jellemzően nem néhány hétre, hanem akár évre vagy évtizedre van szükség. A megmagyarázhatatlan eredetű derék- vagy medenceövi...
Wim Hof-módszer és medencefenék (1)

A Wim Hof-módszer és a hideg hatása az intim egészség kezelésében

A Wim Hof-módszer alapja a holland extrém sportoló, Wim Hof speciális légzéstechnikája, melyet az a saját bevallása szerint kimondottan az extrém körülmények között...
karácsonyi ajándékötletek nőknek

Karácsonyi ajándékötletek nőknek

Azt mondják, ha egy nő azt akarja találni a karácsonyfa alatt, amire vágyik, jobban teszi, ha kerek-perec megmutatja a környezetének, milyen a jó meglepetés. Rajtunk ne...
Az inkontinencia első tünetei

Az inkontinencia első tünetei

A vizelettartási nehézségekkel, vizeletvesztéssel járó inkontinencia egyre inkább közbeszéd tárgya. Nem véletlenül, hiszen hazánkban is 10-ből 7 nő élete során legalább...

Van egy zárt Facebook csoportunk...

Kedves Látogató!

Tudtad, hogy van egy Zárt Facebook csoportunk (Őszintén az inkontinenciáról és más medencefenék problémákról), ahol a tagok nyugodtan és kötetlenül kérdezhetnek gépek kezelésével, illetve egyéb más a témához kapcsolodó problémákról, gyógymódokról stb.?

Lépj be kötelezettség mentesen és mindenben segítünk!

Várunk szeretettel,

Dombai Krisztina

You have Successfully Subscribed!