A vizelettartási nehézségekkel, vizeletvesztéssel járó inkontinencia egyre inkább közbeszéd tárgya. Nem véletlenül, hiszen hazánkban is 10-ből 7 nő élete során legalább egyszer megtapasztalja, milyen, amikor a teste nem – vagy nem teljesen – engedelmeskedik neki. Arról viszont még mindig kevés szó esik, hogy a súlyos tünetekkel járó kórállapotok kialakulásához rendszerint évekre, évtizedekre van szükség, mely idő alatt a folyamat visszafordítható (lenne).
Az inkontinencia kialakulásának okai
A legtöbb nő számára a medencefenék egészsége egészen addig természetes, amíg rendelkezésre áll. Csak akkor tűnik fel először, hogy korábban milyen jól szuperált a rendszer, ha megjelennek az első panaszok – többnyire az első vagy a második várandósság során. A baba által a medencefenékre helyezett nagy nyomás, a húgyhólyaggal focizó kis kópé és a rengeteg stressz ugyanis időszakosan meggyengíthetik a medencefenék állapotát, melynek következtében a kismama mosdót keresve húzza le az utolsó heteket.
Az elhúzódó vagy komplikált szülés is okozhat rövid távú panaszokat, melyek egy része a szülést követően látszólag (!) spontán gyógyul. Fontos tudni azonban, hogy ha a szülést követően előfordult, hogy a kismama nem ért ki a mosdóba a vizelési inger jelentkezése után, ha akadtak kisebb baleset, akkor a hathetes nőgyógyászati kontrollon kívül urogynekológiai kontroll is szükséges. Azokban az esetekben pedig, amikor a medencefenék helyreállítása további szakember bevonását kívánja, a hölgyek többnyire gyógytornászhoz vagy medencefenék-specialistához fordulnak.
Az inkontinencia kialakulásának okai között – különösen, ha középkorú vagy idősebb nőbetegekről beszélünk – ott van még a túlsúly, a mozgásszegény életmód, a prediabétesz és a cukorbetegség, az általános izomgyengeség, a kollagénhiány, az alkati hajlam, a korábban kezeletlen szülési vagy műtéti sérülés, a túlzásba vitt sport, súlyos megbetegedés kezelési mellékhatása, a helytelen légzéstechnika, a komoly fizikai megterheléssel járó munkavégzés, valamint ott vannak még az ezek együtteséből adódó további problémák is. Nem véletlen tehát, hogy az érintettek száma több tízezerre tehető. Közülük azonban csak kevesen fordulnak orvoshoz.

Az inkontinencia korai tünetei szinte észrevétlenek
Ha azt mondjuk, vizelettartási nehézség, mindenki hatalmas inkontinenciabetétekre, felnőtt pelenkákra és random elfolyó vizeletre gondol. (Mely sajnos bizonyos esetekben – például súlyos vizelettartási probléma, illetve időskorú beteg esetén – tényleg előfordul, de azért nem ez a jellemző eset.)
A valóság azonban az, hogy az alábbiak sokkal inkább okot adnak gyanúra:
- gyakran- napi 6-10 alkalomnál többször- mész mosdóba;
- vonaton kifejezetten a mosdó közelébe veszel jegyet;
- színházban, moziban a sor szélére, vagy folyosó közelébe vásárolsz;
- indulás előtt mindig elmész még egyszer mosdóba;
- ha stresszelsz, pisilsz;
- ha jelentkezik a vizelési inger, akkor nem tudod tartani, menned kell;
- köhögéskor, tüsszögéskor összeszorítod a combod;
- naponta többször is kell tisztasági betétet kezelned;
- állandóan fáj a derekad, méhed;
- furcsa, idegentest-szerű érzésed van a hüvelyed vagy a méhed táján;
- menzesz előtt valahogy tónustalannak érzed magad odalent;
- nem megy fel a tampon vagy az utóbbi időben nagyobb tamponra kellett váltanod;
- szex közben előfordul a puncipuki vagy a szellentés;
- nem olyan élvezetes már az együttlét, mint régen (mintha a párod pénisze elveszne benned, vagy ő maga úgy érezné, hogy tágabb lett minden);
- szex után muszáj mindig azonnal pisilned vagy az együttlét alatt vizelési vagy székelési inger keletkezik;
- gyakran vannak nőgyógyászati vagy húgyúti fertőzéseid;
- érzékelésvesztés, élvezet nélküli – vagy csökkent élvezettel járó – szexuális élet;
- nem mersz ugrálni a trambulinban vagy futni a futópályán, nem ugrálsz a bulikban, mert olyan, mintha elcseppene valami;
- észlelted már, hogy vizeletszagú a fehérneműd;
- zuhanyzás közben tudod elengedni magad igazán és gyakran kell vizelned ilyen helyzetekben;
- uszodában, strandolás után gyakran kell nőgyógyászhoz menned vagy víz távozik a hüvelyedből;
- nem emeled meg a gyermeked, mert félsz, hogy elcseppen a vizeleted;
- perimenopauzában vagy menopauzában vagy.
Ha a fentiek közül több is igaz rád, akkor van egy rossz hírünk: ideje orvoshoz menni!
Az inkontinencia kezelhető!
A medencefenék gyengeségéből eredő súlyos betegségállapotok kialakulásának legfőbb oka, hogy a páciensek a helyzethez kapcsolódó erős szégyenérzet és csökkent önértékelés miatt túl későn fordulnak orvoshoz. (Nem ritka, hogy akár 5-10 év is eltelik a tünetek jelentkezése és a kezelés tényleges megkezdése között!)
Márpedig, mint a legtöbb betegség esetén. az idő az inkontinencia kezelésében is kulcsfontosságú. A betegút is viszonylag egyértelmű: először fel kell keresni a nőgyógyászt vagy urogynekológust, majd a szakorvos javaslatát követően terápiás pesszárium viselésére, személyre szabott gyógytornára, otthoni edzésekre és teljes körű támogatásra lehet szükség. (Súlyosabb esetekben műtéti beavatkozásokra is sor kerülhet, ezekről azonban mindig a betegnek és kezelőorvosának közösen kell döntenie.)
A szakorvos által javasolt terápia mellé javasoljuk számodra az INCOXIL keratin tartalmú izomerősítő étrend-kiegészítő italpor fogyasztását, melyet edzés után elfogyasztva te magad is jelentősen hozzájárulhatsz a medencefenék izomzatának egészségéhez. Az italpor különlegessége, hogy hatékonysága nemcsak tudományosan bizonyított, hanem magyar orvoscsapat munkáját is dicséri.
A betegség előrehaladottságának mértékétől függően sokat segít az is, ha otthoni használatra beszerzel egy, a medencefenék izmainak rendszeres edzéséhez hozzájáruló saját izomerős trénert vagy elektostimulációs készüléket.
Míg előbbieket akkor érdemes választanod, ha megfelelő testtudattal rendelkezel, a panaszok pedig korai fázisban, enyhén jelentkeznek, addig az elektrostimulációs eszközöket elsősorban izomtudatosság-hiány, előrehaladott inkontinenciás panaszok, fájdalomcsökkentés szándéka vagy összetett-diagnosztizált betegségek esetén javasoljuk. Fontos tudnod továbbá, hogy az egyes készülékek különféle szondákkal kaphatók, így a megfelelő edzésprogram és szonda kiválasztása elsősorban szakember feladata.
Ha preventív szándékkal vagy szakorvosi konzultációt megelőzően vásárolsz, olvasd el alaposan termékleírásainkat, kérj tanácsot az info@intimegeszseg.hu emailcímen vagy csatlakozz zárt csoportunkhoz a Facebook-on!