A tág hüvely problémája

tag-huvely

A szülés alatt és után a hüvely és az egész medencefenék-izomzat terhelésnek van kitéve a baba és az anya plusz súlya miatt. A szülés közben a hüvely kitágul, hogy a baba kiférjen. Általában az összehúzódása nem okoz gondot egy természetesen erős, fiatal izomzat esetén.

Bár hónapokat is igénybe vehet, de megtörténik.

De, mint mondtam, csak általában…

Ugyanis a nők egy részének a szülés után akár 30%-kal is tágabb maradhat a hüvelye. Ez azonban a kellemetlenségeken túl bizony veszéllyel is jár. A gyenge hüvelyfalnak ugyanis egyéb káros következményei is lehetnek.

 

Medencefenék gyengülésének főbb okai 

Sokan nem tudják, de a hüvely jelentős része izmokból áll, amely idővel veszít rugalmasságából, lazává válik, kitágul. A medencefenék-izomzatának folyamatos gyengülését a következő tényezők befolyásolhatják:

  • túlsúly,
  • kor,
  • hüvelyi szülés,
  • állandó fizikai munka vagy edzés során nagy súly emelése,
  • dohányzás vagy asztma miatt kialakult krónikus köhögés.
  • Mindenképpen érdemes komolyan venni a lazább hüvelyt és a medencefenéki izmok gyengeségét, mivel méhsüllyedés, hólyagsérv vagy végbélsérv is kialakulhat. A medencefenék olyan izmokból, kötőszövetből álló réteg, ami a szeméremcsont és a farokcsont között tapad ki, és kétoldalt a medencecsonton rögzül.A gátizomzat a hüvelyt a végbélnyílás támasztja alá, ezáltal gondoskodik arról, hogy ne süllyedjenek le, tehát a feszesség nem csak a szexuális életre van kihatással.A jó hír azonban az, hogy mindez megelőzhető, illetve vannak olyan edzések és kezelések, amelyek már a kialakult problémát is orvosolják. Ahogy testünk más izmainak, úgy a hüvelyünk izomzatának is szüksége van az edzésre.

    Figyeljünk oda rá és törődjünk vele!

    A tág hüvely árulkodó jelei 

     

    • Bizonyos tornagyakorlatok vagy szexuális aktus közben levegő távozik a hüvelyből, amely a szellentéshez hasonló hangot ad ki.
    • Fürdés után a hüvelyből víz csordogál.
    • Intim együttlétkor nehezebben vagy egyáltalán nem történik orgazmus.
    • Hüvelyi idegentest érzés.

    Egy gyengébb szerkezetű, lazább medencefenéknél – ennek következtében tágabb hüvelynél –, az intim együttlét közben az érzőidegeket kisebb nyomás éri. Az emberek egy részének ez a fő panasza. De a meggyengült medencefenék esetében létrejöhetnek sokkal súlyosabb gondok is.

    A leggyakoribb problémák a stressz-inkontinencia, a hüvelyfali gyengeség, a hüvelyfali süllyedések, a méhsüllyedés, vagy súlyosabb esetben a méh előesése, de fennállhat vizeletelakadás vagy akár széklet-inkontinencia is.

    Természetesen a legjobb megoldás, ha megelőzzük a problémát. Hogyan tehetjük ezt meg? Akkor is foglalkoznunk kell az intim izmaink erősítésével, amikor még nem áll fenn semmilyen probléma.

    A tág hüvely és a meggyengült izmok kezelése 

    Kegel-torna 

    A medencefenéktorna hasznos, de csak abban az esetben, ha megfelelően használjuk. Sokan nincsenek tisztában a helyes gyakorlatok kivitelezésével és teljesen más izmokat szorítanak, vagy préselnek össze. Ennek oka: sok nő – az életük során – nem tudatosan használja a medencefenék-izmait.

    Honnan tudod, hogy te is rosszul végzed a gyakorlatokat?

    Onnan, hogy a torna során a hátban, a derékban vagy a hasban fájdalom lép fel. Ám ez nem azt jelenti, hogy nem tanácsos Kegel-tornát végezni. Mindössze érdemes szakemberhez fordulni, az ő segítségét kérni.

    Ha így teszünk, az ő segítségével pontosan tudjuk végezni a gyakorlatokat, amelyek azt a célt szolgálják, hogy a nők képesek legyenek tudatosan megfeszíteni és ellazítani a hüvelyizomzatot és a gátizomzatot.

    Izomstimulációs vagy elektrostimulációs eszközök 

    Az elektrostimulációs készülékek használata a gátizmok megerősítésére szolgál a Kegel-gyakorlatokhoz vagy a hüvelysúly terápiához hasonlóan.

    A készülék használatával:

    • Javulnak vagy akár meg is szűnnek a sürgősségi vagy stressz-vizeletinkontinenciával járó panaszok.
    • Megerősödik a hüvely.
    • Kezelhetők a süllyedéses elváltozások.
    • Javulhat a szexuális élet.

    Az izomstimulációs eszközöket különösen előnyös használni, ha a gátizomzat jelentősen meggyengült – olyannyira, hogy az intimtorna már nem lehetséges, mert képtelenek vagyunk összehúzni az izmokat.

    De mindenképpen javasolt akkor is beszerezni egy saját készüléket, ha még csak most kezdtünk el a medencefenék-izmokkal foglalkozni. A kezdeti szakaszban ugyanis még nehéz ráérezni az izomgyakorlatokra. Ám az elektrostimulációs eszközök hatalmas segítséget nyújtanak abban, hogy megtanuljuk tudatosan irányítani a hüvelyizomzatot és a gátizomzatot.

    Mi az elektrostimuláció?

    Az ujjunknál kicsit vastagabb, hosszúkás, kúpalakú, fémtartalmú műanyag eszköz. Ezt a kúpot kell a hüvelybe helyezni úgy, mint egy tampont. Az eszköz gyenge elektromos impulzusokat vezet a hüvely izomzatába, ami által az izmok akaratlanul összehúzódnak.

    Ha már vannak panaszaink, mindenképp forduljunk vele orvoshoz! Ha pedig még nincsenek, akkor érdemes a megelőzésre koncentrálni, hogy ne is legyenek. Ne hanyagoljuk el a medencefenék-izmainkat, így számos kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.

    Kérdésed van? Csatlakozz az „Őszintén az inkontinenciáról és a medencefenék problémákról” Facebook-csoporthoz  vagy fordulj hozzám bizalommal a következő emailcímen: info@intimegeszseg.hu.

Furcsa érzések, gyakori vizelési inger és húgyúti fertőzések? Az inkontinencia jelei lehetnek.

Furcsa érzések odalent, gyakori vizelési inger és húgyúti fertőzések? Az inkontinencia első jelei lehetnek!

A medencefenék problémáinak kialakulásához jellemzően nem néhány hétre, hanem akár évre vagy évtizedre van szükség. A megmagyarázhatatlan eredetű derék- vagy medenceövi...
karácsonyi ajándékötletek nőknek

Karácsonyi ajándékötletek nőknek

Azt mondják, ha egy nő azt akarja találni a karácsonyfa alatt, amire vágyik, jobban teszi, ha kerek-perec megmutatja a környezetének, milyen a jó meglepetés. Rajtunk ne...
Az inkontinencia első tünetei

Az inkontinencia első tünetei

A vizelettartási nehézségekkel, vizeletvesztéssel járó inkontinencia egyre inkább közbeszéd tárgya. Nem véletlenül, hiszen hazánkban is 10-ből 7 nő élete során legalább...
merj kérdezni a nőgyógyásztól

Kérdések, amiket a nőgyógyász rendelőjében nem mersz feltenni

Kérdések, amiket a nőgyógyász rendelőjében nem mersz feltenni Normál esetben a nőgyógyász rendelőjében nemcsak az alapos vizsgálatokra, hanem a tünetek és panaszok...

Van egy zárt Facebook csoportunk...

Kedves Látogató!

Tudtad, hogy van egy Zárt Facebook csoportunk (Őszintén az inkontinenciáról és más medencefenék problémákról), ahol a tagok nyugodtan és kötetlenül kérdezhetnek gépek kezelésével, illetve egyéb más a témához kapcsolodó problémákról, gyógymódokról stb.?

Lépj be kötelezettség mentesen és mindenben segítünk!

Várunk szeretettel,

Dombai Krisztina

You have Successfully Subscribed!