Tudtad, hogy a folyadékfogyasztás is kapcsolatban áll az intim egészségeddel?
Hogy a vizeleted színe megmutatja, elegendő folyadékot vittél-e be aznap?
És azt, hogyan hat mindez a húgyhólyagodra?
Amikor a hólyagod megtelik vizelettel, akkor megduzzad, mint egy ballon. Ezt a folyamatot az izmaid is segítik. Amikor ez megtörténik, akkor kezded érezni a vizelési ingert.
Eddig valószínűleg ismerős a dolog. 🙂
Most azonban ássunk picit mélyebbre a témában…
A hólyag folyamatos kiürítése azért fontos, mert nagy szerepe van a fertőzések megelőzésében és a vesék megfelelő működésében. Az ürítés ideális esetben legalább négy-hat alkalommal megtörténik egy nap, viszont megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztásánál ez több is lehet. Nyilván, ha kevesebb, az nem túl jó!
Mennyi folyadékot kellene innod egy nap?
Elfogadott nézet, hogy legalább két liter tiszta vizet kell bevinni a szervezetünkbe, ugyanakkor melegben vagy sportolás esetén még többet is érdemes. A valóság azonban az, hogy mindez egyénfüggő.
Onnan tudod, hogy nem ittál elég folyadékot egy nap, hogy a vizeleted koncentrált, erősen sárga, tehát sötét színű.Ez irritálhatja a hólyagot, és sokkal nagyobb valószínűséggel alakulnak ki húgyúti fertőzések. Sőt, akár székrekedés is jelentkezhet, hiszen a bevitt víz egy része megkönnyíti az anyagcserét, elősegíti a bélmozgást és a széklettel távozik.
A vizelet akkor jó, ha halványsárga, majdnem átlátszó. Ha ezt tapasztalod, akkor elengedő mennyiségű folyadékot vittél be aznap.
Milyen hólyagproblémák jelentkezhetnek?
Hólyaggyulladás
Ennek oka lehet irritáció, károsodás vagy fertőzés. A tünetek közé tartozik: éles fájdalom, ahogy áthalad a vizelet, vér a vizeletben, hát- és gyomortáji fájdalmak, a szokásosnál gyakoribb vizelési inger.
Hólyagfertőzések
Ez egyfajta húgyúti fertőzés, amelyet a húgycsőbe bejutó baktériumok okozhatnak. Tünetei közé tartoznak például a hólyaggyulladás során jelentkező érzetek, illetve a sötét zavaros, büdös vizelet, égő érzés és fájdalom ürítéskor, vagy hogy nem tudod teljesen kiüríteni a hólyagodat.
A javasolt napi folyadékmennyiség növelése segíthet csökkenteni az irritációt és enyhíteni ezeket a tüneteket.
Inkontinencia
Akaratlanul jelentkező vizeletcsepegés, amelyet a medencefenéki izmok gyengesége okoz. Bizonyos folyadéktípusok elkerülésével javulhatnak a tünetek, amelyek a következők:
- stressz inkontinencia esetén tüsszentés, nevetés vagy köhögés hatására tapasztalt vizeletszivárgás;
- késztetéses inkontinencia esetén annyira erős a vizelési inger, hogy sokszor képtelenség elnyomni;
- túlfolyásos inkontinenciáról pedig akkor beszélünk, ha a hólyag anatómiai vagy funkcionális akadály miatt nem tudja maradéktalanul kiüríteni a hólyagot, ez pedig később cseppek formájában távozik.
Kezelése történhet intimtornával, illetve izomstimulációs eszközök használatával. Az előbbihez mindenképp kérd szakember segítségét, viszont az utóbbit otthon, kényelmes és nyugodt körülmények között is használhatod!
Nocturia, vagyis éjszakai mosdóhasználat
Felkelni az éjszaka közepén és kimenni a mosdóba, normálisnak tekinthető. Ezen alkalmak gyakorisága ugyanakkor az életkorral egyre növekszik. Ha azt tapasztalod, hogy éjszaka többször is ki kell menned ,akkor érdemes lefekvés előtt egy-másfél órával már korlátozni az elfogyasztott folyadékmennyiséget és inkább napközben inni többet.
Italok, amelyek hatással vannak a hólyagra
A koffeintartalmú italok, mint a kávé, a tea, a kóla, illetve bizonyos szénsavas italok, befolyásolhatják a vizelések számának gyakoriságát. Aztán ott vannak azok a gyümölcslevek, amelyek savasak, mint a narancs- vagy a grapefruitlé, amelyek irritálhatják a hólyagot.
A különböző gyógyteák azonban eltérően hathatnak a hólyagunkra. Vannak vízhajtó hatásúak, mint a zöldtea, a csalán, a bodza vagy a rózsa, amelyek elfogyasztása után gyakoribb vizelési ingert tapasztalhatunk. A kamillatea azonban fertőtlenítő, gyulladásgátló hatású, így hólyaggyulladás esetén érdemes fogyasztani (persze a gyógyszeres kezelés mellett, ha az orvos is beleegyezik!).
Az alkohol növeli a vizelet savasságát és irritálhatja a hólyagot, míg a cukortartalmú italok a cukor miatt hozzájárulhatnak a baktériumok szaporodásához. Így ajánlott egy alacsony cukortartalmú étrend tartása is.
Hasznosnak találtad a bejegyzést? Oszd meg azokkal az ismerőseiddel, barátaiddal vagy családtagjaiddal, akiknek hasznos lehet.
Ha pedig szeretnél egy olyan közösség tagja lenni, ahol bátran beszélhetsz az intim egészségedről, akkor csatlakozz az Őszintén az inkontinenciáról és a medencefenék problémákról zárt Facebook-csoportba!
Forrás [link: https://www.guysandstthomas.nhs.uk/resources/patient-information/elderly-care/How-drinks-affect-your-bladder-and-bowel.pdf