Gyakran előfordul, hogy levelet kapunk olyan kétségbeesett nőktől, akik a testükben zajló változásokkal szembesülve nem tudják, hova fordulhatnának segítségért. Ők azok, akik érzik, hogy valami nincs rendben, mégsem kapnak iránymutatást vagy hasznos tanácsokat ismeretségi körükben vagy háziorvosuknál.
Tegyük tisztába a dolgokat! Összegyűjtöttük a 7 leggyakoribb kérdést, amivel a hölgyek hozzánk fordulnak és igyekszünk maradéktalanul megválaszolni őket. A teher akkor nagy igazán, ha néma. Beszéljünk róla!
1. Mi az inkontinencia?
A vizelet visszatartásának nehézsége vagy képtelensége, mely vizeletszivárgást vagy hirtelen vizeletvesztést eredményez.
2. Mely fajtáit ismerjük?
Stresszinkontinencia: fiatal nők esetén az inkontinencia leggyakoribb formája. Megnövekedő hasűri nyomás esetén járó vizeletvesztéssel járó inkontinenciafajta, melynek több stádiumát is megkülönböztetjük.
Késztetéses inkontinencia: hirtelen jelentkező, extrém erős vizelési inger, mely akár fájdalmasan feszítő érzéssel is járhat. Ilyenkor a beteg csak rövid ideig tudja visszatartani a vizeletét.
Túlfolyásos inkontinencia akkor alakul ki, ha a hólyag- szervi elváltozás, vagy akár cukorbetegség miatt- nem tud teljesen kiürülni és rendszertelenül olykor kis mennyiségű vizelet távozik.
A funkcionális inkontinencia akkor fordul elő, ha beteg nem tud vagy akar elérni a mosdóba, így előfordulnak balesetek.
Kevert típusú inkontinenciáról akkor beszélünk, ha az inkontinenciaproblémák többféle típusa egyidejűleg van jelen. A leggyakoribb “páros” a késztetéses és stresszinkontinencia.
3. Megszűnhetnek-e a vizeletvesztéses panaszok?
Igen! Elsőként orvosi segítséggel kell felderíteni a kialakuláshoz vezető szervi, életmódbeli és pszichés okokat, majd célirányos terápiával- intimtorna, izomstimuláció, életmódváltás, pszichológus- kell kezelni őket. Ez hosszú távon a tünetek csökkenését vagy akár megszűnését eredményezheti.
4. Okozhat-e az inkontinencia további tüneteket vagy betegségeket?
Az inkontinenciával gyakran jár együtt a vizelet hólyagban való pangása vagy megrekedése, mely a baktériumok elszaporodását hozhatja magával. Ez fertőzések és gyulladások kialakulásához vezet, melyeken minden esetben komolyan kell venni. Fontos tudni, hogy az ilyen gyulladások akár fokozhatják is a vizeletvesztéses panaszokat, ezért mielőbbi közbelépést igényelnek.
5. Milyen speciális eszközökre, gyakorlatokra van szükségem a probléma kezeléshez?
Egészséged helyreállításának érdekében célszerű elhagynod az irritatív italokat és élelmiszereket (pl. kávé, szénsavas üdítőitalok, csípős ételek), optimalizálnod a folyadékbevitelt, felkeresned egy urogynekológust és elsajátítanod a Kegel torna gyakorlatokat. Felkereshetsz gyógytornász specialistát is, aki egyedi, rád szabott gátizomtorna gyakorlatsort állít össze neked. Emellett beszerezhetsz a problémád típusának és stádiumának megfelelő eszközöket a www.intimegeszseg.hu/uzlet oldalon.
6. Használhatok-e spéci inkontinenciabetét helyett szimpla tisztasági vagy egészségügyi betétet?
Nem. Gyakori hiba, hogy a betegség tagadásának részeként, vagy az eszközök kézenfekvő volta miatt a nők tisztasági vagy egészségügyi betétet kezdenek használni a távozó vizeletcseppek kordában tartására. Fontos tudni azonban, hogy ezeket a női higiéniai eszközöket nem inkontinenciás panaszok kezelésére fejlesztették ki, nem zár megfelelően a felületük és a tárolási kapacitásuk is lényegesen alacsonyabb.
7.Miért csepeg a vizelet akár ürítés után is?
Sok oka lehet annak, miért csepeg a vizelet akár közvetlenül ürítés után is. Mind között a leggyakrabban előforduló okok a túlzottan feszített vagy túl gyenge izomzat, melyek azt eredményezhetik, hogy vizeléskor nem ürül megfelelően a hólyag.
Az ilyenkor visszamaradó, pangó vizelet táptalaja a baktériumoknak és akár vizelés után, spontán is ürülhet a hólyag.
A fentiek alapján te is úgy gondolod, inkontinenciával kell szembenézned? Van már diagnózisod, de legyőznéd a betegséget vagy megelőznéd a kialakulását? Mi segíthetünk!
Látogass el az Intimegészség.hu zárt Facebook csoportjába vagy nézz szét webshopunkban és vásárolj az otthoni edzőgyakorlatokhoz hüvelysúlyt vagy izomstimulációs eszközt!